Numer 7
Temat numeru: Analiza środowiskowa, XX Studenckie Spotkania Chemiczne
Liczba stron: 82 Data wydania: 15 maja 2019Spis artykułów
Analiza środowiskowa
Woltamperometryczne oznaczanie zawartości metali ciężkich w próbkach wodnych pobranych w pobliżu zakładów ZGH Bolesław
Voltamperometric determination of heavy metals in the water samples collected from area near ZGH Bolesław factory
Małgorzata Cieśla, Angelika Koclęga, Natalia Szubra
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 2-16
Abstrakt:
W niniejszej pracy oznaczono zawartość metali ciężkich takich jak: kadm, ołów, miedź i cynk w próbkach środowiskowych pobranych ze zbiorników wodnych znajdujących się w pobliżu Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław”. Celem eksperymentu było oszacowanie wpływu industrializacji na zawartość metali w stawie znajdującego się na terenie zrekultywowanego wyrobiska piaskowni znajdującego się w Żuradzie oraz cieku wodnego z kanału odprowadzającego wodę z osadnika odpadów poflotacyjnych. Pomiary dokonano przy wykorzystaniu metody woltamperometrii stripingowej z użyciem elektrody rtęciowej o kontrolowanym wzroście kropli CGMDE. Uzyskane wyniki przedstawiono na woltamperogramach, a następnie porównano je ze sobą ze względu na zawartość poszczególnych jonów metali ciężkich w zależności od miejsca pobrania próbki.
Wpływ stopnia uprzemysłowienia wybranych obszarów województwa małopolskiego na całkowitą zawartość cynku i jonów ołowiu w igłach sosny zwyczajnej
Influence of the industrialization level of chosen areas of the Lesser Poland on concentrations of zinc and lead in Scots pine's needles
Karolina Jagiełło, Patrycja Janusz, Anna Konop
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 17-31
Abstrakt:
Celem pracy było zbadanie całkowitej zawartości cynku przy użyciu atomowej spektrometrii absorpcyjnej i jonów ołowiu przy użyciu anodowej woltamperometrii stripingowej w igłach sosny. Próbki pobrano z trzech różnych obszarów województwa małopolskiego: Krakowa, Ptaszkowej i Olkusza. W niniejszej pracy sprawdzono jak przemysł i zanieczyszczenia danego obszaru wpływają na akumulację metali ciężkich w szpilkach sosny zwyczajnej. Zawartość cynku we wszystkich próbkach była powyżej wartości minimalnej 20 ppm i jednocześnie nie przekroczyła ona wartości krytycznej 300 ppm. W przypadku ołowiu uzyskane wartości nie przekroczyły 30 ppm. Zarówno dla cynku, jak i ołowiu, najwyższe stężenie osiągnięto w próbkach pochodzących z obszaru Olkusza, a najniższe z obszaru Ptaszkowej. Zgodnie z przewidywaniami zawartość tych pierwiastków wzrastała wraz z poziomem uprzemysłowienia obszaru, z którego próbka została pobrana.
Słowa kluczowe:
cynk, ołów, Atomowa Spektrometria Absorpcyjna (ASA), woltamperometria (DP ASV), sosna
Badanie zawartości wybranych metali ciężkich – ołowiu i kadmu w przekroju gleby
Determination of the selected heavy metals - lead and cadmium in the soil profile
Aleksandra Linnert, Joanna Musiał
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 32-43
Abstrakt:
Praca dotyczy oznaczania zawartości metali ciężkich takich jak ołów i kadm w warstwie wierzchniej i spodniej gleby. Próbki analizowanej gleby pochodzą z obszarów przemysłowych zlokalizowanych niedaleko Olkusza w województwie małopolskim. Jako metodę oznaczenia wspomnianych wyżej metali zastosowano woltamperometrię stripingową różnicową oraz atomową spektroskopię absorpcyjną. Dodatkowo zbadano zależność pomiędzy zawartością ołowiu, a pH gleby. Główny cel pracy to analiza zawartości ołowiu i kadmu w pionowym profilu przekroju gleby i skorelowanie uzyskanych wartości stężeń z pH gleby.
Słowa kluczowe:
woltamperometria stripingowa, atomowa spektroskopia absorpcyjna, metale ciężkie, zanieczyszczenie gleby, pH
Procedura przygotowania próbki ludzkiej chrząstki stawu biodrowego do ilościowego oznaczenia metali metodą Atomowej Spektrometrii Absorpcyjnej
Procedure of the human articular cartilage sample preparation for the metals’ determination by means of Atomic Absorption Spectrometry
Natalia Merchut, Witold Reczyński
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 44-50
Abstrakt:
Niniejsza praca dotyczy oznaczania stężeń wapnia, magnezu, cynku, żelaza oraz ołowiu
w ludzkiej chrząstce stawowej. Została w niej przedstawiona procedura przygotowania próbki oraz ilościowej analizy wybranych metali w materiale biologicznym. W pierwszej części pracy przedstawiono, z czego składa się i jak funkcjonuje układ ruchu człowieka oraz morfologię chrząstki stawowej. Opisano również zawartość badanych pierwiastków oraz ich rolę w organizmie człowieka. Druga część odnosi się do przygotowania próbki, wybrania metody i dobrania odpowiednich parametrów pomiaru.
Słowa kluczowe:
chrząstka stawowa, Atomowa Spektrometria Absorpcyjna, metale
Badanie stężenia ołowiu i cynku w ekstraktach z maślaków zwyczajnych rosnących na terenie Nadleśnictwa Olkusz
Determination the concentration of lead and zinc in extracts of slippery jack growing in the Olkusz Forest District
Gabriel Moskal, Dominika Łękawa, Anna Potoczek
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 51-60
Abstrakt:
W pracy przeprowadzono woltamperometryczne badanie stężenia ołowiu i cynku w próbkach owocników maślaka zwyczajnego wyekstrahowanych za pomocą ultradźwięków. Próbki zostały zebrane na terenie Nadleśnictwa Olkusz. Gatunek grzyba został wybrany ze względu na jego powszechne występowanie na tym terenie, również w miejscach gdzie odbywa się aktywne wydobycie surowców bogatych w cynk i ołów. Zanalizowano roztwory uzyskane poprzez ekstrakcje suszonych owocników w wodzie bidestylowanej oraz w rozcieńczonym kwasie octowym. Pomiary przeprowadzono z wykorzystaniem woltamperometrii różnicowej w układzie wykorzystującym wiszącą elektrodę rtęciową jako elektrodę pracującą.
Słowa kluczowe:
ołów, cynk, grzyby, woltamperometria
Oznaczanie metali ciężkich w próbkach środowiskowych metodą woltamperometryczną
Determination of heavy metals concentrations in environmental samples by voltammetry method
Alicja Gawlik, Małgorzata Maciążka, Wojciech Szemik
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 61-68
Abstrakt:
W niniejszej pracy przedstawiono opis badania stężenia metali ciężkich, takich jak cynk, kadm, ołów oraz miedź w próbkach wody pobranych z Nadleśnictwa Olkusz i jeziora Międzybrodzkiego. Do tego celu wykorzystano metodę woltamperometrii impulsowej różnicowej (DPV) w układzie z wiszącą elektrodę rtęciową jako elektrodę pracującą dla trzech próbek wody. Oznaczenie wykonano metodą trójkrotnego dodatku wzorca. Przed przeprowadzeniem właściwych oznaczeń wykonano ślepą próbę. Woltamperogramy opracowano w programie EAlab, następnie skonstruowano krzywe kalibracyjne oraz odczytano stężenia.
Słowa kluczowe:
woltamperometria, woda, Olkusz, jezioro Międzybrodzkie, cynk, kadm, ołów, miedź
Badanie zawartości cynku i ołowiu w grzybie jadalnym i glebie
Determination the content of zinc and lead in edible mushroom and soil
Ewa Wójcik, Magdalena Wójcik, Agata Więcaszek
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 69-78
Abstrakt:
Metale ciężkie dostarczane w dużej ilości, mają toksyczny wpływ na organizmy żywe. W niniejszej pracy poruszono problem wpływu zanieczyszczeń przemysłowych związanych z występowaniem i przeróbką rud cynku i ołowiu na glebę oraz grzyby jadalne na terenie Nadleśnictwa Olkusz. Do oznaczenia zawartości cynku zastosowano metodę absorpcyjnej spektrometrii atomowej ASA, natomiast do oznaczenia ołowiu wykorzystano anodową woltamperometrię stripingową ASV. W pracy skupiono się głównie na porównaniu wyznaczonych wartości z wartościami literaturowymi oraz na ocenie czy zawartość metali ciężkich nie przekracza granicy wyznaczonej przez normę. Pomiary przeprowadzano na roztworach, które uzyskano poprzez mineralizację zebranych na terenie Nadleśnictwa Olkusz próbek grzyba oraz gleby.
XX Studenckie Spotkania Chemiczne
XX Studenckie Spotkania Chemiczne – Rok jubileuszy w chemii
Małgorzata Suchanek
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 79-82
Abstrakt:
Jubileuszowe XX Studenckie Spotkania Chemiczne odbyły się w Katedrze Chemii Analitycznej WIMiC AGH w dniach 4-5 kwietnia 2019. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji był „Rok jubileuszy w chemii”. Studenci piątego roku kierunku Technologia Chemiczna biorąc udział w sesji referatowej zaprezentowali wystąpienia na temat „Wpływu polskich naukowców w rozwój chemii w ostatnim 100-leciu” natomiast studenci czwartego roku w sesji posterowej skupili się na 150-tej rocznicy powstania układu okresowego pierwiastków.