Numer 14
Niniejszy numer zawiera zróżnicowane artykuły będące następstwem wizyty w Zakładzie Odzysku Surowców MADROHUT Sp. z o.o w Krakowie oraz prezentowany wystąpień w trakcie XXIV Studenckich Spotkań Analitycznych, które następnie uzyskały formę publikacji.
Liczba stron: 130 Data wydania: 25 czerwca 2024Spis artykułów
Badania próbek z wizyty w Zakładzie Odzysku Surowców MADROHUT
Uwalnianie jonów żelaza(III) do środowiska pod wpływem roztworów kwaśnych
Releasing of iron(III) ions into the environment under the influence of acidic solutions
Martyna Drużyńska, Emilia Glanowska, Karolina Greń, Joanna Smajdor
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 6-9
Abstrakt:
Artykuł porusza kwestię wymywania żelaza z odpadów przemysłowych. Badaniom zostały poddane trzy próbki: piaski formierskie, żużel ze spalarni odpadów oraz żużel stalowniczy. Na każdą z próbek działano roztworami kwaśnymi imitującymi kwaśne deszcze. Następnie przeprowadzono pomiary wykorzystując metodę spektrometrii UV-Vis, aby sprawdzić ile żelaza (III) uwalnia się z tego typu odpadów.
Słowa kluczowe:
żużel, hałda, piaski formierskie, spektrofotometria, wymywanie, kwaśne deszcze, odpady stałe, żelazo
Porównanie zawartości chromu i potasu w ekstraktach z wybranych rodzajów żużli
Comparision of Cromium and Potassium Content in the Extracts Obtained from Various Slug Samples
Marlena Kijowska, Natalia Koziara, Michał Rębacz, Natalia Trzop
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 10-18
Abstrakt:
W niniejszej pracy dokonano analizy, podczas której porównano zawartości chromu oraz potasu w ekstraktach z wybranych rodzajów żużli. Próbki poddane analizie zostały pobrane z hałd: żużlu stalowniczego z Ostrowca (warstwa wierzchnia i głęboka) oraz żużlu pochodzącego ze spalania odpadów komunalnych (różniącego się czasem składowania). Do wyznaczenia wybranych pierwiastków posłużono się techniką absorpcyjnej spektroskopii atomowej w przypadku chromu, natomiast do pomiaru ilości potasu zastosowano fotometrię płomieniową. Otrzymane wyniki wskazują, że żużel z procesu spalania opadów komunalnych charakteryzuje się wyższą zawartością chromu. W żużlu stalowniczym zauważalne jest obniżenie zawartości chromu w warstwie wierzchniej, co może wynikać z procesów wymywania, takich jak opady deszczu. W badanych próbkach stwierdzono większą ilość potasu niż chromu, zwłaszcza w żużlu uzyskanym ze spalania odpadów komunalnych, co jest rezultatem powszechnego występowania potasu w środowisku. Kryterium wyboru pierwiastków do analizy opierało się na ich potencjalnie negatywnym oddziaływaniu na środowisko, przede wszystkim chromu.
Słowa kluczowe:
żużle stalownicze, żużle ze spalania odpadów komunalnych, hałda, chrom, potas
Wymywanie jonów magnezu, chromu, manganu i cynku z odpadów pohutniczych w zależności od pH opadów atmosferycznych
Leaching of magnesium, chromium, manganese and zinc ions from post-mill waste depending on the pH of precipitation
Patrycja Kocoł, Gabriela Porębska, Dominik Muller, Aleksandra Zalewska
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 19-28
Abstrakt:
W niniejszym artykule zajęto się sprawdzeniem intensywności wymywania poszczególnych jonów metali z różnych warstw hałdy żużlu stalowniczego pochodzącej z huty stali w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wymywania dokonano symulując opady atmosferyczne – wykorzystując wodę destylowaną, jak i sztuczne kwaśne deszcze (roztwór kwasu azotowego (V) o pH ≈ 2). Próbki pobrano z terenu składowiska odpadów poprzemysłowych, należących do firmy Madrohut w Krakowie, zarówno z wierzchniej warstwy hałdy jak i z głębokości 0.5 m w głąb hałdy, które zostały następnie poddane suszeniu na powietrzu. Do oznaczeń wykorzystano metodę Atomowej Spektrometrii Absorpcyjnej (ASA), a przedmiotem oznaczeń były cztery pierwiastki: Mg, Mn, Cr i Zn. Celem było sprawdzenie przenikania jonów metali z hałd żużlu stalowniczego do potencjalnych wód gruntowych i możliwego przez to zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Słowa kluczowe:
żużel stalowniczy, kwaśny deszcz, Atomowa Spektrometria Absorpcyjna, magnez, cynk, chrom, mangan
Wpływ na środowisko wybranych pierwiastków wymywanych z odpadów hutniczych stosowanych do budowy dróg
Influence of the chosen elements leaching from metallurgical wastes used for road construction
Karolina Krygowska, Maria Kubek, Justyna Ścigaj
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 29-37
Abstrakt:
W niniejszej pracy dokonano analizy ilości wymywanych pierwiastków (cynku, magnezu i manganu) jakie mogłyby wydostać się do środowiska z odpadów hutniczych wraz z zastosowaniem ich w budownictwie dróg i nawierzchni asfaltowych. Badanym materiałem były hałdy zawierające żużel stalowniczy, muł z oczyszczania spalin metodą mokrą z oczyszczalni z Dąbrowy Górniczej, świeży żużel oraz żużel po leżakowaniu zlokalizowane na terenie Zakładu Odzysku Surowców Madrohut Sp. Z o.o. w Krakowie. Analizy wymywanych pierwiastków dokonano metodą atomowej spektroskopii absorpcyjnej. Otrzymane wyniki porównano z zawartościami pierwiastków w różnych typach gleb celem określenia czy mogłyby okazać się toksyczne dla ekosystemu w pobliżu dróg. Badania wykazały, że największą zawartością oznaczanych pierwiastków cechują się hałdy z mułu po oczyszczaniu spalin metodą mokrą, natomiast w wielu przypadkach zawartość wybranych pierwiastków była poniżej granicy oznaczalności metodą ASA. Wykazano, że otrzymane wartości zawartości pierwiastków nie powinny stanowić zagrożenia dla środowiska w przypadku zastosowania odpadów jako surowca w budownictwie drogowym.
Słowa kluczowe:
środowisko, odpady hutnicze, hałda, atomowa spektroskopia absorpcyjna, mangan, magnez, cynk
Badanie kinetyki wymywania pierwiastków (Cu, Pb, Zn) z odpadów przemysłowych w postaci żużla stalowniczego oraz mułu powstałego z mokrego oczyszczania spalin w spalarni śmieci
Research on kinetics of the elements (Cu, Pb, Zn) washing out from the industrial wastes – metallurgical slug and load obtained during wet purification process of combustion gases in the incineration plant in Kraków
Katarzyna Gajda, Paulina Głodzik, Jakub Hebda
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 38-47
Abstrakt:
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczące kinetyki uwalniania metali ciężkich (cynk, miedź i ołów) z próbek żużla stalowniczego stanowiącego uboczny produkt procesu wytapiana stali oraz mułu powstałego z mokrego oczyszczania spalin w spalarni śmieci. Analizie poddano materiał pobrany w trakcie wyjazdu technologicznego na terenie Zakładu Odzysku Surowców Madrohut Sp. z o.o. w Krakowie. W pracy przedstawiono charakterystykę próbek, sposób przygotowania ich do badań oraz procedurę analityczną. Ocenę ilości uwalnianych do roztworu metali ciężkich przeprowadzono w oparciu o pomiary woltamperometryczne z wykorzystaniem techniki impulsowej różnicowej DPV (ang. Differential Pulse Voltammetry) oraz elektrody rtęciowej o kontrolowanym wzroście kropli jako elektrody pracującej. Wyniki badań wskazują, że spośród badanych metali, cynk jest metalem, który uwalnia się w największym stopniu, około 25 razy więcej w stosunku do miedzi oraz około 40 razy więcej w stosunku do ołowiu. Analiza otrzymanych wyników wykazała, że największa ilość badanych metali uwalnia się w czasie pierwszej godziny. Ponadto, dłuższy czas wymywania nie powodował wzrostu stężenia cynku, ołowiu oraz miedzi w wymywanym roztworze.
Słowa kluczowe:
kinetyka wymywania, metale ciężkie, odpady przemysłowe, woltamperometria, DPV, CGMDE
Badania nad wymywaniem chromu z żużli hałdowanych w zakładzie przetwórstwa odpadów
Research on chromium washing out from slug wastes heap deposited in the wastes processing company
Kinga Izydor, Teresa Matlak, Wiktoria Myśliwiec, Karolina Wtorkowska
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 48-58
Abstrakt:
Artykuł koncentruje się na wpływie rozcieńczonych kwasów; solnego i azotowego na wymywanie chromu z żużli oraz kinetyce tego procesu. Zbadano również wpływ uziarnienia próbki na ilość wymywanego chromu. Próbki żużla stalowniczego oraz żużla ze spalarni pobrano z zakładu zajmującego się przetwórstwem odpadów. W pracy przedstawiono etapy przygotowania próbek oraz przebieg przeprowadzonej analizy. Badania ilościowe uzyskanych roztworów chromu wykonano metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej (ASA). Za pomocą analizy wyników stwierdzono, że z żużla stalowniczego wymywa się więcej chromu niż w przypadku żużla ze spalarni.
Słowa kluczowe:
żużel, chrom, wymywanie, ASA, kinetyka wymywania
XXIV Studenckie Spotkania Chemiczne
Młodość, wieczna młodość, czyli chemia w medycynie estetycznej
Youth, eternal youth: a few words about the chemistry in aesthetic medicine
Martyna Drużyńska, Maria Kubek
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 59-66
Abstrakt:
Przez wieki ludzie kształtowali swój wygląd stosując makijaż oczu, ust, malowanie paznokci, tatuaże, czy inne metody zdobienia ciała. Nawet przed erą szybkiego postępu technologicznego estetyka i wygląd odgrywały istotną rolę w społeczeństwach. Wraz z postępem cywilizacyjnym i rozwojem nowych technologii, sposób w jaki postrzegamy i pielęgnujemy nasz wygląd, ulegał ewolucji. Powszechny dostęp do Internetu i mediów społecznościowych przyczyniły się do promowania ideałów piękna, a ludzie zaczęli dążyć do ich osiągnięcia. Medycyna estetyczna stała się znaczącym wsparciem, które pozwala nie tylko poprawić, ale również trwale zmienić nasz wygląd. Jedna wizyta w specjalistycznym gabinecie pomaga cofnąć efekty starzenia się o kilka lat, nadać zupełnie nowy kształt naszym ustom, czy wprowadzać inne modyfikacje. Każdego roku zainteresowanie branżą piękna znacząco wzrasta, a co za tym idzie konieczny jest jej nieustanny rozwój. Naukowcy opracowują chemikalia stosowane w celu poprawy wyglądu zewnętrznego, co pozytywnie wpływa na samopoczucie osób decydujących się na dany zabieg. Fibryna, kwas botulinowy, kwas hialuronowy to tylko kilka związków stosowanych w tej branży. W publikacji dokonano przeglądu zastosowania różnych substancji chemicznych w zabiegach medycyny estetycznej i rozwoju nowych trendów.
Słowa kluczowe:
medycyna estetyczna, kwas hialuronowy, kosmetologia, toksyna botulinowa, zabiegi odmładzające, branża piękna
Zabójcze związki chemiczne w świecie zwierząt
Deadly chemical compounds in animal kingdom
Gabriela Porębska, Aleksandra Zalewska
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 67-72
Abstrakt:
Jednym z mechanizmów obronnych zwierząt lub służących do atakowania ofiary jest stosowanie trucizn i jadów. Przyrodnicy odkryli wiele gatunków, które samodzielnie wytwarzają toksyczne związki chemiczne. Jady oraz trucizny wykorzystywane przez takie osobniki stanowią zazwyczaj mieszaninę różnych związków. Różnorodność toksyn daje naukowcom szereg możliwości aplikacyjnych szczególnie w farmakologii. Jednymi z bardziej interesujących związków są batrachotoksyna, wywarzana przez skórę tropikalnych żab oraz kantarydyna, obecna w pokrywach chrząszczy z rodziny olejcowatych. Batrachotoksyna zaburza pracę kanałów sodowych, a jej badania przyczyniają się do rozwoju neurofizjologii czy biofizyki. Natomiast kantarydyna stosowana jest w medycynie tradycyjnej od wieków w leczeniu chorób skóry, jednakże możliwe jest jej zastosowanie w terapii nowotworów. Wiele innych związków wyizolowanych z trucizn lub jadów wykorzystano do opracowania istniejących leków lub wiąże się z nimi duże nadzieje w najbliższej przyszłości.
Słowa kluczowe:
jady, trucizny, związki aktywne biologicznie, kantarydyna, batrachotoksyna
Pomiędzy laboratorium a łazienką - rozważania nad chemią włosów
Between the laboratory and the bathroom - reflections on the chemistry of hair
Emilia Glanowska, Karolina Greń
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 73-78
Abstrakt:
Włosy to białkowy filament, który rośnie na ludzkiej skórze i składa się głównie z keratyny, otoczony warstwą ochronną zwaną łuską, która otacza korę i rdzeń włosa. Struktura włosa zależy głównie od kształtu mieszków włosowych oraz od obecności wiązań dwusiarczkowych pomiędzy aminokwasami cysteiny w białkach keratyny. Składniki do pielęgnacji włosów są przede wszystkim używane do oczyszczania lub nawilżania włosów, z najczęściej stosowanymi takimi jak siarczany laurylowe/lauretowe sodu, alkohole cetylowe i stearylowe oraz ceramidy, które usuwają brud, olej, produkty i zanieczyszczenia środowiskowe. Natomiast składniki nawilżające pomagają zapobiegać suchości, łamliwości i utrzymaniu żywotności i elastyczności włosów, a składniki wygładzające nadają im połysk, jednak mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia włosów po dłuższym użytkowaniu. Ważnym składnikiem odżywek jest związek kationowy, który przyciąga negatywnie naładowane aminokwasy w białkach keratyny w włosach, co pomaga w naprawie zniszczonych obszarów włosów. Zrozumienie chemii włosów i związanych z nimi produktów pozwala podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące pielęgnacji włosów i ich wpływu na ogólne zdrowie i dobre samopoczucie.
Słowa kluczowe:
włosy, świadoma pielęgnacja, PEH, szampon, odżywka
Kawa czy herbata? Czyli czym różni się kofeina od teiny
Coffee or tea? What is the difference between caffeine and theine?
Kinga Izydor, Karolina Wtorkowska
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 79-82
Abstrakt:
Kawa jest jednym z najbardziej popularnych i najchętniej spożywanych napojów. Jednocześnie jest produktem zawierającym substancje wywierające określony wpływ farmakologiczny na organizm ludzki, co pozwala określać ją jako używkę. Herbata jest napojem równie popularnym co kawa, a w różnych rejonach świata docenia się jej różne odmiany. W niniejszym artykule omówiono historię obydwu napojów, a także po krótce przybliżono ich wpływ na organizm ludzki.
Słowa kluczowe:
herbata, kawa, kofeina, teina
Mikroplastik w kosmetykach – wpływ na nasze życie
Microplastics in cosmetics - the impact on our lives
Marlena Kijowska, Natalia Koziara
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 83-87
Abstrakt:
Mikroplastik to mikroskopijne cząsteczki syntetycznych polimerów, których wielkość nie przekracza 5 milimetrów. Znajdują one zastosowanie w szerokim spektrum kosmetyków, takich jak pasty do zębów, peelingi do ciała, szampony czy cienie do powiek. Pełnią one różnorodne funkcje w produktach, m.in. działają jako substancje złuszczające, zagęszczające, nadające teksturę, zapewniające gładkie i jedwabiste odczucia podczas aplikacji, a także mogą tworzyć efekt rozświetlenia na skórze. Obecność mikroplastiku w kosmetykach stała się przedmiotem coraz większej uwagi ze względu na potencjalne negatywne skutki dla środowiska i zdrowia ludzi. Mikroplastik najczęściej dostaje się do środowiska poprzez odprowadzanie go do kanalizacji podczas spłukiwania resztek kosmetyków. Z uwagi na niezwykle małe rozmiary drobinek mikroplastiku, procesy oczyszczania ścieków nie są w stanie ich usunąć, co skutkuje przedostawaniem się cząsteczek plastiku do rzek i oceanów. To z kolei stwarza liczne zagrożenia, gdyż mikroplastiki mogą akumulować się w środowisku wodnym, negatywnie wpływając na ekosystemy. Dodatkowo, zwierzęta mogą mylić mikroplastik z pożywieniem, co prowadzi do zatruć oraz poważnych problemów zdrowotnych w populacjach zwierząt. Istnieje także ryzyko wprowadzenia plastiku do łańcucha pokarmowego ludzi. W związku z tym, konieczne jest podjęcie działań mających na celu ograniczenie produkcji i użycia mikroplastiku, a także promowanie alternatywnych rozwiązań przyjaznych dla środowiska.
Słowa kluczowe:
mikroplastik, kosmetyki, ekologia
Chemia na srebrnym ekranie - zastosowanie chemii w kinowych efektach specjalnych
Chemistry on the silver screen – application of chemistry in cinema’s special effects
Patrycja Kocoł, Dominik Műller
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 88-96
Abstrakt:
Chemia od lat stanowiła ważny element w kreowaniu efektów specjalnych i realizowaniu wizji reżyserów na wielkim, ale także i małym, ekranie. Eksperci zajmujący się wdrażaniem elementów chemii w filmach i serialach obecnie sami siebie uważają za „dinozaury”, a ich zawód jako należący do przeszłości. Chemiczne efekty specjalne coraz mocniej wypierane są przez animacje komputerowe, jednak niepomijalne jest uznanie wpływu chemii na rozwój świata kina. Artykuł stanowi przegląd najpopularniejszych technik pozwalających na uzyskanie niesamowicie zróżnicowanych i zapierających dech w piersiach efektów, takich jak: szeroko wykorzystywane efekty pirotechniczne i eksplozje używane w kinie akcji, stający w płomieniach bohaterowie, postacie znikające w wybuchach gęstego dymu czy atmosferze nastrojowej mgły, zastępowanie prawdziwego, trudnego do wykorzystania i utrzymania na planie filmowym śniegu, śniegiem sztucznym, otrzymywanie sztucznej krwi o różnym kolorze i konsystencji, szklane i jadalne rekwizyty, które nie stanowią niebezpieczeństwa dla aktorów oraz charakteryzacje postaci z horrorów, fantastyki czy świata sci-fi, które przenoszą odbiorców do zupełnie innego świata, nie byłyby możliwe bez chemii. Każdy z tych elementów musi być dopracowany pod względem efektowności, ale także bezpieczeństwa dla aktorów i dublerów, ponieważ chemia użyta bez namysłu może być równie niebezpieczna jak i spektakularna, co znalazło potwierdzenie na kartach historii kinematografii.
Słowa kluczowe:
kino, efekty specjalne, pirotechnika, szkło cukrowe, sztuczna krew, dym, mgła
Witamina C – sekret młodej i promiennej skóry
Vitamin C - the secret of young and glowing skin
Karolina Krygowska, Justyna Ścigaj
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 97-100
Abstrakt:
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie jednego z cennych składników aktywnych, a mianowicie kwasu askorbinowego – naszej witaminy C, który zaczął być doceniany dopiero od kilku lat. Zapobiega ona przede wszystkim uwalnianiu się wolnych rodników, co doskonale wpływa na stan naszej skóry. Mówi się, że witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyspiesza ona proces gojenia się ran, aktywuje liczne enzymy, zapobiega powstawaniu zmarszczek, wyrównuje naturalny koloryt skóry, czy także wzmacnia zęby i dziąsła dodatkowo zwalczając bakterie powodujące próchnicę. Czego możemy się spodziewać, gdy włączymy witaminę młodości do codziennej pielęgnacji? Jak wpływa ona na nasz organizm i o czym należy pamiętać stosując ją? Na te i inne pytania odpowiedź będzie można znaleźć w niniejszym artykule.
Słowa kluczowe:
witamina C, zdrowa skóra, kolagen, antyoksydant
Botoks – Trucizna, czy lek na młodość?
Botox – Poison or medicine for youthfulness
Teresa Matlak, Wiktoria Myśliwiec
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 101-103
Abstrakt:
Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są obecnie bardzo popularne, pozwalają zniwelować efekty starzenia skóry, a także poprawić wygląd. Jednak botoks jak nazywa się tę toksynę może być także stosowany w celach terapeutycznych, do leczenia niektórych schorzeń także przewlekłych. Stosowanie tej substancji może jednak powodować skutki uboczne które mogą być groźne dla życia człowieka. Celem tego artykułu jest przedstawienie krótkiego przeglądu na temat działania, historii, a także zastosowania toksyny botulinowej.
Słowa kluczowe:
botoks, toksyna botulinowa, medycyna estetyczna
Opioidy jako wyzwanie społeczne
Opioids as a social challenge
Michał Rębacz, Natalia Trzop
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 104-107
Abstrakt:
Z roku na rok w Stanach Zjednoczonych obserwuje się wzrost popularności substancji psychoaktywnych. Skala problemu stała się na tyle znacząca, że zjawisko to nazywane jest epidemią opioidową. Od jej pojawienia się do roku 2021 śmierć na skutek przedawkowania poniosło 560 tysięcy osób. Tylko w roku 2021 było to 107 tysięcy zgonów. Coraz większą powszechnością cieszą się opioidy pochodzenia syntetycznego. Znaczna ich część jest przemycana do USA zza granicy. Niskie koszty syntezy oraz siła działania sprawiają, że substancje, pierwotnie stworzone w celach leczniczych, znalazły w społeczeństwie inne zastosowanie. W publikacji zdefiniowano przyczyny wzrostu popularności tych substancji oraz scharakteryzowano najpopularniejsze z nich. Omówiono także możliwości leczenia uzależnienia osób dotkniętych tym problemem.
Słowa kluczowe:
opioidy, uzależnienie, oksykodon, Stany Zjednoczone, epidemia
Co kryje się w Twoich kosmetykach - retinoidy
What is hidden in your cosmetics- retinoids
Katarzyna Gajda, Paulina Głodzik
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 108-112
Abstrakt:
Wraz ze zwiększonym dostępem do informacji w środowisku konsumentów produktów kosmetycznych coraz większą rolę zyskuje analiza składów kosmetyków. Ponadto, konsumenci oraz obowiązujące regulacje prawne wymuszają na europejskich producentach transparentność oraz ujednolicenie sposobu oznakowania kosmetyków. Takie ujednolicenie oznakowania możliwe jest dzięki wprowadzonemu systemowi nazewnictwa składników kosmetyków INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). W ostatnich latach popularność zyskują preparaty do pielęgnacji twarzy, w których substancją aktywną są retinoidy. Substancje te, nazywane ogólnie pojęciem witamina A mają korzystne działanie na skórę, stymulują syntezę włókien kolagenowych, redukują przebarwienia oraz spłycają zmarszczki.
Słowa kluczowe:
nomenklatura INCI, analiza składów kosmetycznych, retinoidy
Pozostałe artykuły
Klasyfikacja i przegląd metod elektroanalitycznych i sensorów chemicznych
Overview and classification of electroanalytical methods and chemical sensors
Karolina Greń, Małgorzata Dziubaniuk
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 113-119
Abstrakt:
W niniejszej pracy opisano wybrane metody elektroanalityczne i sensory chemiczne. Artykuł obejmuje przegląd najpowszechniejszych metod elektroanalitycznych takich jak: konduktometria, amperometria, elektrograwimetria i potencjometria ze szczególnym uwzględnieniem kryteriów ich podziału. Wybrane metody elektroanalityczne zostały omówione pod kątem mechanizmu działania, wad i zalet. W pracy przedstawiono również budowę, mechanizm działania oraz rodzaje i parametry sensorów chemicznych.
Słowa kluczowe:
metody elektroanalityczne, sensory chemiczne, podział metod elektroanalitycznych, podział sensorów chemicznych, parametry sensorów chemicznych
K-Nearest Neighbours oraz K-Means: Zrozumienie zasad działania oraz zalet i wad
K-Nearest neighbours and K-Means: Understanding How It Works & Its Advantages and Disadvantages
Natalia Koziara
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 120-125
Abstrakt:
Uczenie maszynowe jest metodą analizy danych, polegającą na automatyzacji modeli analitycznych, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie dokładniejszych wyników. Wyróżnia się cztery rodzaje algorytmów – nadzorowane, półnadzorowane, nienadzorowane oraz wzmocnione, do których zalicza się między innymi algorytm k-najbliższych sąsiadów (K-Nearest Neighbors – KNN) oraz algorytm k-średnich (K-Means). Pierwszy z nich jest nieparametryczny, nadzorowanym klasyfikatorem uczenia się, natomiast drugi zaliczany jest do uczenia maszynowego bez nadzoru. Algorytm k-najbliższych sąsiadów używany jest w przypadku klasyfikacji oraz regresji, podczas gdy algorytm k-średnich stosowany jest w zadaniach grupowych. Oba algorytmy, dzięki wielu zaletom znajdują szerokie zastosowanie w różnorodnych dziedzinach.
Słowa kluczowe:
algorytm, uczenie maszynowe, k-najbliższych sąsiadów, k-średnich
Techniki powiększania danych stosowane w uczeniu maszynowym
Data Augmentation Techniques used in Machine Learning
Justyna Ścigaj
AGH Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, al. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków
Numery stron: 126-130
Abstrakt:
Celem niniejszego referatu jest przybliżenie technik powiększania danych stosowanych w uczeniu maszynowym. Dzięki generowaniu nowych danych, na podstawie istniejących można w sposób łatwy uzyskać nowe zdjęcia, teksty, a także dźwięki. W jaki sposób to się dzieje, a także jakie są dostępne techniki, opisano w poniższym artykule. Przedstawiono również wady i zalety technik.
Słowa kluczowe:
uczenie maszynowe, data augmentation, SMOTE